कुखुराको चल्ला मात्र बरामद! कारोबारी किन फरार?


महेसपुर, ४ भदौ । नवलपरासीमा अवैध कुखुराको चल्लाको कारोबार बढदै गएकोे छ । खुल्ला सिमानाका कारण जिल्लाको हरेक नाकाबाट स्थानिय चल्ला कारोबारीहरु चल्लाको व्यापक कारोबार गर्दै आएका छन् । सिमा क्षेत्रमा शसस्त्र प्रहरी र नेपाल प्रहरीको बाक्लो उपस्थितका बावजुद पनि नेपामा प्रतिबन्धित भारतीय कुखुरा र चल्लाको कारोबार बढदै गएपछि प्रहरी–प्रशासनमाथि प्रश्न चिन्ह खडा भएको छ । ‘प्रहरीले कहिलेकाँही अवैध कुखुरा र चल्ला मात्र बरामद गरेको त सुन्छाै तर चल्ला कारोबारी पक्राउ परेको सुन्नै पाईदैन’ स्थानियले भने ।

त्यस्तै साेमबार विहान सिमा प्रहरी चौकी महेसपुरले  सरावल गाउँपालिका ४ हातीबनबाट ७ हजार ५ सय अवैध चल्ला बरामद गरि नष्ट गरेको छ । सो चल्लाको नेपाली बजारमा ४ लाख ८७ हजार ५ सय रुपैया पर्ने प्रहरीले जनाएको छ । यसका कारोबारी पनि फरार नै हुन सफल भए । चल्ला बरामदमा सिमा प्रहरी चौकी सक्रिय देखिएपनि अरु प्रहरी चौकीहरुको खासै सक्रियता पाइएन ।

गर्मि समयमा भारतीय कुखुराहरुमा बर्डफ्लुको संक्रमण भैरहने हुँदा सो संक्रमित कुखुरा र चल्लाको माध्यमले नेपालमा पनि बर्डफ्लुको संक्रमण भित्रिन सक्ने भनि नेपालले भारतीय कुखुरा, चल्ला र भारतीय सेतो अण्डालाई नेपामा प्रतिबन्धित गरेको छ तर भारतीय कुखुराको चल्ला नेपालको तुल्नामा प्रति गोटा ४० रुपैया सस्तोमा पाउने हुँदा स्थानिय व्यपारीहरु बढि लाभ लिन अवैध चल्ला नेपाल भित्राउने गरेको कुखुरा व्यवसायी संघ नवलपरासीले जनाएको छ ।

यसरी दिनहुँ लाखाैको चल्ला विभिन्न नाका हुदै नेपालमा भित्रिने गरेपनि प्रहरी–प्रशासनलाई यो कारोबार नियन्त्रण गर्न चुनौती समेत भएको छ । स्थानिय चल्ला कारोबारीहरु प्रहरीको आँखा छलेर भारतको सिमावर्ति बजार बरगदवाँ, ठुठीबारी, लक्ष्मीपु र झुल्नीपुर नाकाबाट राती र विहानकोे समयमा पिकप, मोटरसाईकल र भारमा बोकी ठुला कारोबारीहरुलाई सप्लाई गर्ने गरेको संघले आरोप लगाएको छ ।

यसरी नेपालमा भारतीय कुखुरा र चल्लाको व्यापक कारोबार हुन थालेपछि जिल्लाका कुखुरा व्यवसायीहरु मर्कामा परेका छन् । संक्रमित भारतीय कुखुरा र चल्लाको कारोबार नियन्त्रण गर्न नसके नेपालमा पनि बर्डफ्लुको संक्रमण फैलिन सक्ने संघको अनुमान छ ।

Related articles

श्रीलंकामा डेङ्गुबाट ४७ जनाको मृत्यु

एजेन्सी– कोलम्बो, २० साउन । श्रीलंकामा यस वर्षको सात महिनाको अवधिमा डेङ्गुका कारण ४७ जनाको मृत्यु हुनुका साथै दुई लाखभन्दा बढी संक्रमित भएको श्रीलंकाली स्वास्थ्य सूचना विभागले जनाएको छ । विभागका अनुसार जुलाईको अन्त्यसम्म दुई लाख ३४ हजारमा डेङ्गु देखिएको छ । राजधानी कोलम्बो जिल्लामा सबैभन्दा बढी सात हजार २६० जनामा डेङ्गु देखिएको छ भने […]

विदेश अध्ययनमा कडाइ, यस्तो भयो निर्णय

काठमाडौ,३० जेठ । सरकारले विदेशमा अध्ययन गर्न जाने विद्यार्थीलाई कडाइ गरेको छ । शिक्षा मन्त्रालयले एक वर्षभन्दा कम अवधिको कोर्स अध्ययन गर्न जाने विद्यार्थीलाई अध्ययन अनुमतिपत्र (नोअब्जेक्सन लेटर–एनओसी) नदिने निर्णय गरेको छ ।  निर्णय कार्यान्वयन गर्न बुधबार सम्बन्धित शाखामा पत्राचार गरिएको मन्त्रालयको वैदेशिक अध्ययन अनुमति शाखाका उपसचिव महेश्वर शर्माले जानकारी दिए । उनका अनुसार डिप्लोमा तहको […]

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *