सरावल गाउँपालिकाद्वारा हाेमस्टे सन्चालन तालिम सुरु

परासी ,२६ कार्तिक । नवलपरासी जिल्लाकाे सरावल गाउँपालिका वडा नं. २ जावा अन्तर्गतरहेको प्रमुख पर्यटकीय स्थल काेलबृक्षकाे पर्यटन प्रबर्द्धनकाे लागि हाेमस्टे सन्चालन तालिम सुरु भएकाे छ । एेतिहासिक बुद्धकालिन काेलबृक्ष संरक्षण , पर्यटन क्षेत्रको बिकास , कला सँस्कृतिको जगेर्ना , प्राचीन ककरपत्त नगरको प्रचारप्रसार गर्न साथै युवा र महिला मार्फत राेजगारी सृजना गर्दै अार्थिक समृद्धि गर्ने उद्देश्यले सरावल गाउँपालिकाको आयोजनामा ३ दिने “होमस्टे सँचालन” सम्बन्धि तालिम कावासाेति नगरपालिका स्थित अमलटारी हाेमस्टेमा एक कार्यक्रम बिच समुदघाटन गरि तालिम सुरु गरिएको हाे।

सरावल गाउँपालिका उपाध्यक्ष उत्तमा रायकाे अध्यक्षता तथा गाउँपालिका अध्यक्ष राधेश्याम चाैधरीकाे प्रमुखअातिथ्यतामा सन्चालन भएको तालिमको उद्घाटन गर्दै अध्यक्ष चाैधरीले जावाकाे काेलबृक्ष संरक्षण तथा पर्यटन विकासमा हाेम स्टेकाे संचालनपछि धेरै सम्भावनाकाे उजागर हुनुकाे साथै यसलाई अर्गानिक गन्तव्यकाे रुपमा प्रचारप्रसार गर्नुपर्ने बताउनु भयाे । स्थानीय उत्पादनकाे बजारीकरणसँगसँगै स्थानिय स्तरमै राेजगारी सृजना गर्न तालिमले सघाउ पुग्ने बताउँदै हाेमस्टेकाे सन्चालन र प्रचारप्रसारमा गाउँपालिका बिशेष काम गर्न चाहेकाे बताउनु भयाे ।

सिकाइ जिवनप्रयान्त चल्ने प्रक्रिया भएको हुनाले ३ दिनको समयमा धेरै भन्दा धेरै सिकाइ हासिल गरि आफुहरूले सिकेको सिपलाई आर्थिक आयआर्जनको रूपमा अगाडि बढाउनुपर्ने बताउनुभएको हाे। त्यस्तै प्रमुख प्रशासकीय अधिकृत बुद्घ प्रकास पाैडेलले प्राचिन ऐतिहासिक बुद्धकालिन ककरपत्त नगर (राष्ट्रिय एवं अन्तर्राष्ट्रिय प्रबल पर्यटकीय सम्भावना बोकेको महत्वपुर्ण स्थान जावाकाे काेलबृक्षलाई राष्ट्रिय तथा अन्तर्राष्ट्रिय स्तरमा चिनाउन हाेम स्टे राम्रो माध्यम हुने भएकाेले हाेमस्टे संचालनका लागि गाउँपालिकाबाट स्थानीय ब्यक्तिका लागि विशेष सहयोग र साथ सहित अाफुहरुले हरपल सहयोग गर्ने प्रतिबद्धता व्यक्त गर्नु भयाे ।

त्यस्तै वडा नं. १ का वडा अध्यक्ष भेष नरायण चाैधरीले नमुना पर्यटकीय हाेम स्टेकाे रुपमा विकासको लागि पहल गर्नुपर्ने बताउनु भयाे । १५ जना सहभागीता रहेकाे तालिममा हाेमस्टे संचालनकाे प्रक्रिया, अतिथि सत्कार, स्थानिय परिकारहरुकाे निर्माण, स्थानिय पर्यटकीय स्थलहरुकाे प्रवद्वन तथा सांस्कृतिक गतिविधिकाे बारेमा तालिम दिने प्रशिक्षक प्रेम शंकर मरदनियाले बताउनु भयाे । हाेमस्टे सन्चालन तालिमकाे उदघाटनमा मिडिया एसाेसियन नवलपरासीका अध्यक्ष बेचु गाैड,लेखा अधिकृत नरायण पाण्डे,याेजनाशाखा प्रमुख राजन बस्याल लगाएतले ३ दिनको तालिममा धेरै भन्दा धेरै कुरा सिकि ब्यवहारमा उतार्न अनुरोध गर्दै तालिमको सफलताको शुभकामना ब्यक्त गर्नुभएको हाे।

Related articles

आयुर्वेद अौषधालयद्वारा पत्रकार्हरुलाइ च्यवनप्रास बितरण

परासी ४ असार। पश्चिम नवलपरासीको प्रतापपुर गाउँपालिका वडा न.६ गुठी परसौनीमा अवस्थित आयुर्वेद अौषधालयद्वारा क्रियाशिल पत्रकारहरुलाई आयुर्वेद अौषधी उपलब्ध गराएको छ । प्रतापपुर गाउँपालिका क्षेत्रभित्रका ७ जना क्रियाशिल पत्रकारहरुलाई रोग प्रतिरोधक क्षमता बढाउनको लागि उपलब्ध गराएको हो । जिल्लामा कोरोना भाईरसको संक्रमितको संख्या बढे पछि संक्रमण विरुद्ध लडाईमा अग्रसर भै काम गरिरहेका ति पत्रकारहरुलाई बिहीबार […]

कोभिडले प्रभावित श्रमिक तथा व्यवसायीका लागि सुनवल नगरपालिकामा आर्थिक पुर्नलाभ परियोजा संचालन

सुनवल, २६ असोज । नगरपालिका नगरक्षेत्रमा क्रोना रोकथाम र नियन्त्रणमा राम्रो काम गर्दै आएको सुनवल नगरपालिकामा आर्थिक पुर्नलाभ परियोजना संचालनमा आएको छ । कोभिड–१९ले प्रभावित नगरपालिकाका गरिब विपन्न श्रमिक तथा व्यवसायिहरुको शसक्तिकरण लागि उक्त परियोजना संचालनमा आएको हो । USAId तथा तयार नेपालको आर्थिक सहयोगमा हिमालय सामुदायिक विकास केन्द्र मञ्चले उक्त परियोजना संचालनमा ल्याएको छ […]