बाढीकाे कारण नवलपरासीको जनजिवन कस्टकर बन्दै: ३० बढी घर डुबानमा

उमेश बि.क – परासी ,८ असाेज । तिन दिनदेखि परेको बर्षाका कारण नवलपरासीको विभिन्न स्थानहरु जलमग्न भएका छन् ।

सरावल गाउँपालिका वडा नं.५, ६, ७ र पाल्हीनन्दन गाउँपालिका–१ शंकरपुर सहित आसपासको क्षेत्र बर्षाका कारण जलमग्न भएको छ। वर्षातको पानीले निकास नपाउँदा गाउँ डुबानमा परेका हुन् ।

तिन दिनदेखि परेक बर्षाका कारण साे क्षेत्र डुबान हुँदा मानिसहरुको दैनिकी समेत प्रभावित बनेको छ । पानीको सहज निकास नहुँदा घर तथा पसलहरु डुबेका हुन् । सडकमा पानी जम्मा हुँदा आवत–जावत गर्नसमेत कठिनाई भएको छ।

डुवानका कारण सरावल गाउँपालिका वडा नं. ५ ,६ र ७ खडाैना ,मधवलिया, नाैडिहवा , भुजहवा ,गडाैरी कुर्थावल,पुसाैलि गरि ३० घर विस्थापित तथा पाल्हिनन्दन गाउँपालिका १ शंकरपुरमा करिब १५ घरहरुमा पानी पसेको छ भने शंकरपुरकाे पप्पु चाैधरीकाे घर भत्केको स्थानीय धनपाल चाैधरीले जानकारी दिनुभएको छ ।

घरभित्र पानी पस्दा अन्नपात, लत्ताकपडा भिजेका छन् भने धारा पानिमा डुबेको हुनाले धमिलाे पानी अाउने तथा फाेहाेर पानीको कारणले गर्दा शरीर चिलाउने गरेको स्थानीयले जानकारी दिएका छन ।

झरही नदि र धनेवा नदिकाे कारणले पानीले निकास नपाएकाले गाउँमा पानी पस्दा डुबानमा परेको हो। साे क्षेत्र डुबान हुँदा हाटबजारकाे समस्या तथा बिरामी पर्दा एवम् सुत्केरी हुदा डुङ्गाबाट गाउँ बाहिर जानुपर्ने अवस्था रहेकाे खडाैना निवासी लक्ष्मिकान्त चाैधरीले जानकारी दिनुभएको छ।

जनप्रतिनिधिहरुले दीर्घकालीन समाधानको उपाय नअपनाउँदा हामी सधैंभरि बाढीको त्रासमा बस्नुपरेको दिपक क्षेत्रीले बताएका हुन । गाउँ तथा बाटोमा पनि घुँडाभन्दा माथि पानी पुगेकाले स्थानीय समस्यामा परेका छन् । बाटाे तथा खेतमा जलमग्न भएकोले खाद्यान्न बालीमा बाढीले असर पारेको छ ।

घरभित्र पानी पस्दा अन्न र पशुचौपाया जोगाउन धौधौ परेको सरावल ६ की सिन्धुलि कुर्मीले बताउनुभएको हाे। त्यस्तै मैनुदिन चुरिहार भन्नुहुन्छ पानीको कारणले गर्दा सर्प तथा किरा फट्याङ्ग्रा बढेकाे र बाढिकाे चपेटामा पर्दा धेरै समस्या भएको बताउनुभएको हाे ।

वर्षाले बहाव बढ्दै गएपछि अासपासका गाउँ त्रासमा रहेका छन । पश्चिम नवलपरासीको प्रतापपुर, सरावल ,पाल्हिनन्दन र सुस्ता गाउँपालिका बासिन्दा सधैं बाढी र प्राकृतिक विपद्को जोखिममा रहेका छन् ।

साे स्थानका केहि बस्ती डुबानमा परेको भएपनि अहिलेसम्म धनजनको क्षति नभएको स्थानीयले बताए ।

Related articles

भीआईपीमा कोरोना : डाक्टर र मन्त्रीदेखि उपराष्ट्रपतिसम्म

काठमाडौं ,३० फागुन । रोगले ठूलो-सानो, धनी-गरीब, बलियो-निर्धाे भन्दैन । फरक यत्ति हो कि हुने खानेले बढीभन्दा बढी पूर्वसतर्कता अपनाउन सक्छन् । कमजोर वर्गले चाहिँ भगवानको पुकार गर्नुको विकल्प हुन्न । कोरोनाको त्रास अहिले ‘राजादेखि रङ्क’सम्म फैलिएको छ । प्रकोप सुरु भएयता संसारभरका करिब ५ हजार जनाको मृत्यु भएको छ भने लाखौं व्यक्तिहरु यसबाट प्रभावित […]

पत्रकार महासंघद्धारा जिल्ला स्तरिय सञ्चार संवाद कार्यक्रम

परासी, ३१ बैशाख । नेपाल पत्रकार महासंघ पश्चिम नवलपरासीले कोरोना भाईरसको संक्रमण नियन्त्रण तथा रोकथामका लागि जिल्ला स्तरिय सञ्चार संवाद कार्यक्रम संचालन गरेको छ । जिल्ला समन्वय समितिको समन्वयमा महासंघले उद्योग बाणिज्य संघको सभाहलमा उक्त संवाद संचालन गरेको हो । जिल्लामा कोरोना नियन्त्रण र यसको संक्रमण रोकथामका लागि जिल्लामा गरिएका कार्य र पुर्व तयारी बारे […]