ताजिया मेलाको रौनक बढदै : मेलामा दर्शककाे भिडभाड बढदै

परासी, २५ भदाै  । आज दोश्रो दिनपनि ताजिया मेलामा दर्शकको भिडभाड बढदै गएको छ । पश्चिम नवलपरासीमा मंगलबारदेखि शुरु भएको विशाल ताजिया मेलामा दर्शकहरुको भिडभाड बढदै गएको छ । हिन्दु मुस्लिमको आस्थाका केन्द्र मानिने ताजिया मेलामा दुबै समुदायले मिलीजुली यो पर्व मनाउदै आएका छन ।

मुस्लिम समुदायको महानव पर्व महोर्रमको अवसरमा जिल्लाको विभिन्न ठाउँमा बाँसको विशाल ताजिया बनाई मेला संचालन गरिएको छ । यो मेला मंगलबार शुरु भई लागतार तिन दिसम्म चल्ने बताइएको छ । जिल्लाको सदरमुकाम परासी, सरावल गाउँपालिका वडा ४ पुर्नहा, वडा ७ भुजहवाँ, पाल्हीनन्दन गाउँपालिका १ महेसपुर लगायतका क्षेत्रमा विशाल ताजिया निर्माण गरि मेला संचालन गरिएको बताइएको छ ।

मेलामा बालउद्धान, थकरी, ढाँक तासा र लाठी भाला प्रदर्शन गर्ने जस्ता मनोरन्जनात्मक खेलको प्रतियोगिता पनि भैरहेको परासी ताजिया मेला आयोजक समितिका सचिव राजु देवानले जानकारी दिए । उनले भने, यि खेलहरुमा जिल्लाको विभिन्न गाउँबाट प्रतियोगि टिमहरु लागातार तिनदिनसम्म आफनो कला प्रस्तुत गर्ने छन् । प्रतियोगितामा उत्कृष्ट टिमलाई साईकल, घडी पन्खा जस्ता पुरस्कारको व्यवस्था पनि गरिएको उनले बताए ।

यो पर्व मुस्लिम समुदायले ईस्लाम धर्मका संरक्षक हजर ईमाम हुसैनको सम्झनामा मनाउने गर्दछन् । हिजरी क्यालेण्डर अनुसार प्रत्येक बर्ष मोहर्रम महिनाको १० तारिखका दिन यो पर्व मनाउदै आइएको मुस्लिम धर्मालम्बीहरु बताउछन् । यसै दिन ईस्लामका धर्म संरक्षक, धर्म गुरु हजरत ईमाम हुसैनले तत्कालिन यजिदी समुदायसंग युद्ध लडेर ईस्लाम मजहबलाई बचाएका थिए ।

उनी ईस्लाम धर्म बचाउन आफनो परिवार सहित शहिद भएपनि ईस्लाम धर्मलाई बचाएकाले उनको सम्झनामा मुस्लिम समुदायले बाँसको विशाल ताजिया बनाई श्रद्धापुर्वक दर्शन गरि सो पर्व मनाउने गरेका छन् । मुस्लिम समुदाय यस पर्वमा बर्त बस्ने, दानपुनः गर्ने, नमाज पढने पवित्र धर्मग्रन्थ कुरान मजिस पढने जस्ता कार्यहरु गर्ने मुस्लिम धर्मावलम्बीहरु बताउछन् ।

Related articles

दिल्ली हिंसामा मर्नेको संख्या १८ पुग्यो

नयाँ दिल्ली, १४ फागुन । नागरिकता संशोधन कानुन (सीएए) को विषयलाई लिएर उत्तर–पूर्वी दिल्लीमा जारी हिंसामा परी मर्नेको संख्या १८ पुगेको छ । नागरिकता संशोधन कानुनको समर्थन गर्ने र विरोध गर्ने समूह बीच आइतबारबाट भड्किएको हिंसामा परी बुधबार बिहानसम्म मर्नेको संख्या १८ पुगेको हो ।  समाचार संस्था एएनआईले गुरु तेगबहादुर अस्पतालका एमडी सुनिलकुमार गौतमलाई उद्धृत गर्दै […]

पश्चिमबाट आएको वायुले आज दिनभर काठमाडौं र पूर्वी भेगमा मौसम खराब हुने

काठमाडौं, २२ चैत । देशको पश्चिमी भेगबाट मध्य र पूर्वी भेगतिर अहिले आइरहेको वायुले गर्दा संघीय राजधानी काठमाडौं र पूर्वी भागमा आज दिनभरी मौसम खराब हुने जल तथा मौसम पूर्वानुमान महाशाखाले जनाएको छ ।  मौसमविद् मिनकुमार अर्यालले शुक्रबार बिहान बाह्रखरीलाई जानकारी दिएअनुसार पोखरा आसपास विकसित भएको प्रणाली हाल काठमाडौं नजिक आएका कारण नै मौसम खराब […]

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *